Staráme se o sebe moc?

Napadlo vás někdy, že si péčí o své tělo více či méně škodíme? A to i v případě, že se snažíme vyhýbat kosmetice obsahující prokazatelně či potenciálně škodlivé látky? Našimi pravidelnými denními i týdenními rituály totiž snižujeme účinnost jedné zásadní složky imunitního systému, kůže.

Teď vás snad neunudím k smrti, ale musím vám říct, jak je kůže úžasná. Kůže je největší orgán lidského těla. Má složitou strukturu (koukněte na obrázek), úplně vespod se nachází podkožní vazivo, které je tvořeno především tukem a slouží jako termoizolace. Nad ním se nachází škára, v té najdeme celou řadu žláz, nervových zakončení a také buněk imunitního systému. Úplně nejvyšší vrstvou je epidermis, ta je tvořená buňkami, kterým se říká keratinocyty. Živé buňky těstě přiléhají ke škáře, dělí se a postupně ve vyšších vrstvách odumírají, odlupují se a odpadávají.

skin

Náš učitel na biologii říkával, že člověk kudy chodí, tudy trousí. No a měl pravdu, za den z nás opadá neuvěřitelné množství buněk. Navíc kdyby na Zemi přiletěli mimozemšťani s vybavením schopným povrchově rozeznávat žijící organismy, museli by si myslet, že na Zemi není jediný savec, pták nebo plaz. Lidské tělo je totiž chráněno poměrně vysokou vrstvou mrtvých buněk. Ta tvoří jednu z imunitních bariér. Viry, které by nás chtěli infikovat se v mrtvých buňkách nemohou množit. Bakterie nebo plísně mají problém se přes tuto vrstvu dostat. Když už se na ní přichytí, dříve či později s mrtvými buňkami odpadnou, než se stihnou dostat do organismu. Kromě toho na kůži je vylučován kožní maz a pot. Obě složky přispívají k nižšímu pH 4-6 (neutrální pH je 7), kůže je tedy mírně kyselá. A to mikroorganismy nemají radi.

Vidíte, jak jsou naštvaní a zklamaní?

Taky za tohle milujete svou kůži? Takže o ní budete pořádně pečovat, umývat, mazat, občas nějaký peeling… No, možná to není úplně nejlepší nápad. Co všechna ta péče dělá s ochrannými bariérami kůže?

Umývání zahrnuje používání nějakého mycího prostředku. Ten obvykle pění, a odmašťuje pokožku, takže se zbavujeme jedné vrstvy udržující kyselé pH.  Někteří z nás používají pravidelně také peeling, aby měli hebkou kůži. Peelingem si tedy krásně odrbeme ochrannou vrstvu mrtvých buněk, která tvoří významnou bariéru proti mikrobům. Nakonec vylezeme ze sprchy, usušíme se, aby naše kůže dostala tu správnou výživu, a něčím pěkným ji namažeme. Tím vlastně (někdy už odrbanou) vrstvu suchých mrtvých buněk pěkně namastíme a buňky se na nějakou dobu nebudou moci odlupovat. Mikroby si libují, zneškodnili jsme kyselé pH, vrstva, přes kterou se musí dostat, je mnohem menší a ještě se nám na kůži déle udrží!

happymicrob

Rozhodně nechci nikoho nabádat, aby se z něj/ní stalo čuňátko, které se myje jednou za týden. Zlepšení hygienických návyků v historii rozhodně pomohlo snížit výskyt infekčních chorob. Co ale můžeme udělat? Nemýt se víc než 1x denně mýdlem/sprcháčem. Lepší je podle mě mydlit se večer, když už budete jen doma v posteli. Pokud potřebujete víc než 1 denní sprchu, umyjte se pouze vodou. Sprcha je šetrnější než napuštěná vana, protože tam nepobydete tak dlouho. Mycí prostředky vybírat s pH přizpůsobeným pokožce a s méně agrasivními pěnidly, než jsou sodium lauryl a sodium laureth sulfát. Peeling nepoužívat častěji než 1x týdně nebo vůbec.

S mazáním je to horší, chápu, že člověk se suchou kůží na celém těle se opravdu nakrémovat potřebuje. Já ale třeba takový problém nemám, a tak si mažu jen místa, která si holím a u kterých mám pocit, že namazat potřebují. Na celotělní mazání mě nikdy neužilo, jsem na to moc líná, všude si nedosáhnu a studí to.

Tak co, vyděsila jsem vás aspoň trochu?

Markéta

Zdroje obrázků:

http://en.wikipedia.org/wiki/Skin

http://www.edplace.com/worksheet_preview.php?eId=2010&type=topic

https://www.makewav.es/story/414109/title/biologymicroorganismsmos

Reklamy

5 thoughts on “Staráme se o sebe moc?

 1. 1.) Název Zmrzlá i v létě, bože, to jsem celá já.
  2.) Tohle je kurva dobrý článek, víc takových, prosím. Já z tohoto důvodu nepoužívám pěnidla žádná (OK, tak jen na nádobí), myju se oleji, který neničí bariéru kůže a na peeling jsem léta už ani nekoukla:-)

  1. Děkuju! Já zatím stále miluju bublinky, ale snažím se používat jemnější pěnidla. Mycí oleje se chystám vyzkoušet, když už používám olej na odlíčení, na obličej, tak proč ne ještě do sprchy. Podobné články budou, ale jsou náročnější na přípravu, přece jen chci podávat opravdu relevantní informace. Takže další bude možná až po 20. červnu. Kvapem se mi teď blíží státnice a přijímačky na magisterské, takže to teď bude se psaním článků horší a spíš se zaměřím na nějaké recenze. Mrtvo tu ale rozhodně nebude 🙂
   Markéta

 2. Moc pekny clanek. To jsem netusila, ze se timto usnadnuje prace mikrobum. 🙂 Sice pouzivam penici sprchace, ale nijak to neprehanim. Telove peelingy nepouzivam prakticky vubec, strasne me to nebavi, a peeling obliceje tak jednou za tyden az dva. 🙂 Telo mazu jak se mi chce, ale snazim se to neflakat, i kdyz stale pochybuju, jestli to ma vubec nejaky vyznam. Kdybych svoji kuzi nenaucila na kremy, nejspis by ji ani nechybely… to by me zajimalo.. 🙂
  Pis dal takove clanky. 🙂

  1. Děkuju, další takové články budou :). Taky si myslím, že jak jednou člověk naučí kůži na mazání, tak už se těžko přestává. Jednak asi kůže „zleniví“ a neprodukuje tolik svého mazu a jednak, a to podle mě má větší efekt, má člověk divný pocit, když se nenamaže. Myslím, že peeling na pleť jednou za týden až dva ublížit nemůže, taky ho tak používám, když mám pocit, že pokožka potřebuje pořádně vyčistit, nebo když se třeba chystám použít pleťovou masku.
   Markéta

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s