Hliník proti pocení, jo nebo ne?

Včera už se zdálo, že konečně bude léto, dneska se to zase pokazilo, předpověď se ale tváří pozitivně, snad už brzy přijdou tropy. Tělo se ale v horku potřebuje ochladit, a tak se víc potíme. Pot sám o sobě nemá žádný zápach, ale na kůži máme bakterie, které některé složky potu přeměňují a způsobují, že pot začne být cítit. No a abychom nesmrděli, tak na sebe stříkáme nebo mažeme deodoranty nebo antiperspiranty. Věřím, že všichni znáte rozdíl, ale jen pro úplnost, deodoranty zabraňují zápachu potu, antiperspiranty pocení přímo omezují. Hlavní složkou antiperspirantů jsou sloučeniny hliníku, a o těch to dneska bude.

třpytím se

V antiperspirantech nejčastěji najdeme tyhle hlinité sloučeniny: chlorid hlinitý (aluminium chloride), Aluminium chlorohydrate, Aluminium zirconium tetrachlorohydrex glycin a Aluminium zirconium trichlorohydrex glycin. V podpaží soli hliníku reagují s potem a přeměňují se na nerozpustný hydroxid hlinitý, který vytváří zátku v ústí potních žláz a brání tak pocení. Existují také přípravky obsahující „přírodní hliník“, minerál zvaný kamenec (potassium alum). Používali jej prý již staří Egypťani. Kamenec ale slouží jen jako deodorant, s potem nereaguje a nezacpává potní žlázy.

Proč je ale kolem hliníku takový poprask? Určitě znáte tvrzení, že antiperspiranty jsou jednou z možných příčin vzniku rakoviny prsu. A to hlavně kvůli obsaženému hliníku. Podívala jsem se tomu na zoubek, a byla jsem překvapená, myslím, že budete také.

now_what

Ono to totiž vůbec není jednoznačné. Jaká tvrzení jsou pro a jaká proti?

Proč by mohl být hliník jednou z příčin vzniku rakoviny prsu?

 • Hliník je jedním z nejzastoupenějších prvků v zemské kůře, v rostlinných ani živočišných tělech se ale téměř nevyskytuje a není využíván v žádné enzymatické reakci jako jiné kovy.
 • Ucpávání potních žláz v podpaží zabraňuje vylučování škodlivin z těla v blízkosti prsní tkáně. Odpadní a toxické látky se pak mohou hromadit v lymfatických uzlinách.
 • Rakovina prsu nejčastěji vzniká v části prsu blíže podpaží, kam obvykle antiperspiranty aplikujeme.
 • Holení podpaží usnadňuje průchod hlinitých solí do těla. U žen, které používají antiperspiranty a často se holí bývá rakovina prsu diagnostikovaná dříve než u osob, které se takto nechovají. Tenhle výsledek, ale může ovlivňovat celá řada dalších faktorů, např. stáří žen, historické zvyklosti v době, kdy se narodily a vyrůstaly…
 • Hliník může mít v prsní tkáni vlastnosti podobné působení ženských hormonů estrogenů. Rakovina prsu je jednou z rakovin, které estrogeny podporují.
 • V laboratorních pokusech na buněčných kulturách se ukázalo, že hliník (a to v koncentraci nižší než je v antiperspirantech) podporuje vznik prostředí vhodné pro přeměnu buněk v nádorové a u nádorových buněk může podpořit jejich maligní charakter (např. jim pomůže metastazovat). Pozor, to, že něco funguje v buněčné kultuře, neznamená, že to tak funguje i v těle.

A jaké argumenty jsou proti?

 • Přes pokožku do těla projde z antiperspirantů pouze asi 0,012% obsaženého hliníku.
 • Lymfatický systém a uzliny hrají jen malou roli ve vylučování škodlivých látek z těla. Toxické látky jsou filtrovány zejména v ledvinách do moči a v játrech do žlučových kyselin a dále do fekálií.
 • Ve studii, která porovnávala 813 žen s rakovinou prsu a 793 zdravých žen, nebyla nalezena žádná spojitost mezi používáním antiperspiratů, holením podpaží a rakovinou. (Nutno podotknout, že tohle je opravdu dostatečné množství osob pro testování podobných efektů).
 • V prsní tkáni nebylo nalezeno víc hliníku než v jiných částech těla.
 • Poplašná zpráva o škodlivosti hliníku se rozšířila po světě zřejmě dobře míněnými e-maily, bohužel ale nebyla plně podložená vědeckými důkazy.

download

Kromě rakoviny prsu se s hliníkem ještě spojuje Alzheimerova choroba. Potvrzení nebo vyloučení hliníku jako příčiny je ale stejně komplikované a nejednoznačné. Kromě hlinitých sloučenin mohou k rakovině prsu přispývat ještě parabeny, které se chovají podobně jako ženské estrogeny, ale o těch si povíme zas jindy.

Článek záměrně nechávám bez závěru, protože když nevědí vědci, nevím ani já. Každý nechť si udělá svůj vlastní názor a sám se rozhodne, jestli bude svoje tělo hliníku vystavovat nebo ne. Zajímalo by mě, jak to máte s hliníkem vy? Věděli jste, že to s hliníkem a rakovinou není jednoznačné (mě to třeba překvapilo)?

Markéta

Zdroje obrázků a informací:

http://www.huffingtonpost.com/2013/07/19/worst-fitness-quotes_n_3618176.html

http://1hdwallpapers.com/now_what-wallpaper.html

http://www.hoax-slayer.com/antiperspirant-breast-cancer-warning.shtml

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0946672X13002034

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/AP-Deo

http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/othercarcinogens/athome/antiperspirants-and-breast-cancer-risk

http://www.krasa.cz/magazin/antiperspiranty-bez-hliniku-v-cem-jsou-lepsi-nez-ostatni/

http://www.antiperspirantsinfo.com/en/health-and-antiperspirants/antiperspirants-and-alzheimers-disease.aspx

6 komentářů: „Hliník proti pocení, jo nebo ne?

 1. Co je v dnešní době jednoznačné? Vždycky se najdou lidi (vědci) kteří budou hledat důvody pro a budou i tací kteří budou hledat proti ať už z jakéhokoliv důvodu. Holt je pak na člověku jak si to přebere.
  Jelikož se mi po častém používání takových deodorantů/antiperspirantů dělají červené pupínky, tak se bez nich běžně obejdu a použiju jen když se opravdu nechci potit (akce, nákupy a tak). Už jenom kvůli tomu, že mi pomáhá jedině Rexona Maximum Protection, kde je té hliníkové soli asi přecejen trošku víc než v běžných antiperspirantech.

  1. No já myslim že v tomhle případě stačí až se jednou najde jednoznačný vědecký důkaz a hliník se buď v kosmetice zakáže nebo ne. Problematické je v tomhle případě samotné studium, protože rakovina je hodně multifaktoriální onemocnění. Na mě taky antiperspiranty nestačí, nedávno se mi ze „skvělé“ garnier novinky udělal bolák v podpaží, tak jsem přešla na přírodní bez hliníu a zatím jsem spokojená.
   Markéta

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s