Tip na výlet: Adršpašsko-Teplické skály

O víkendu jsme s přítelem vypravili na výlet navštívit skalní města Adršpašských a Teplických skal. A pěkně pod stan, uniknout civilizaci. Vyhlídli jsme si kemp Bučnice ležící asi 300 m od vstupu do Teplických skal a asi 3,5 km od vstupu do Adršpašského skalního města.

Z Prahy jsme jeli autobusem Student Agency do Hradce Králové a odtud dál vlakem až do Teplic nad Metují, Skály. České dráhy samozřejmě nezklamaly, už rychlík z Hradce nabral zpoždění. Kupodivu na něj ale místní osobáky čekaly a dokonce i jeden na druhého, takže jsme se do naší cílové stanice dopravili bez problémů, jen tedy notně zpocení, protože počasí nám přálo po celý víkend. Večer už jsme jen postavili stan, upekli buřty a dali si sprchu (5 minut za nehorázných 20 Kč, ale do říčky se nám nechtělo).

Od paní na recepci kempu jsme se dozvěděli, že je možné projít z Adršpašských skal do Teplických, v mapě jsme zjistili, že se máme dát po žluté Vlčí roklí. Ráno jsme tedy využili kuchyňky vybavené rychlovarnou konvicí a vydali se proti proudu Metuje směr Adršpach. Po víc než půl hodince jsme dorazili ke vstupu do Adršpašských skal a zaplatili příjemné studentské vstupné 35 Kč na osobu. Nejdřív jsme obešli zatopený lom, pak prošli zelený okruh s pouhých 50 cm širokým průchodem mezi skalami, kterému se říká Myší díra. Pobavilo nás, že před vstupem do průchodu netušíte, jak moc úzký bude a zjistíte to, až když jím projdete. Po cestě jsme předběhli asi 4 postarší dámy, u kterých jsme si nebyli úplně jistí, jestli Myší díru zdolají, ale překvapivě se jim to povedlo. Pak jsme obešli ještě půlku okruhu znovu a vrátili se k Velkému vodopádu, kde je možné využít jízdy na lodičkách po skalním jezírku. Počkali jsme si až Velký vodopád povalí větším proudem. Nevím jak dlouhé jsou intervaly, ale když přijde skupina s průvodcem a začnou volat „Krakonoši, dej nám vodu“, je jisté, že na potřetí opravdu periodický příval vody přijde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krakonošova rukavice
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vstup mezi skály s „gotickou“ brankou, táhnul odtud pořádný chlad a když si člověk odmyslel ty davy lidí, klidně by se tohle místo hodilo pro natáčení scény z Pána Prstenů, kdy Aragorn jde do hor pro mrtvé, aby mu pomohli v boji o Minas Tirith.
Uvnitř skal
Uvnitř skal
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vlevo pan starosta, vpravo paní starostová. Následoval průchod Myší dírou.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Velký vodopád.

Od Velkého vodopádu jsme se vydali po žluté do Vlčí rokle. Lodičky jsme pro tentokrát oželeli. Než se člověk dostane do Vlčí rokle, užije si spoustu schodů a žebříků, nahoru i dolů. Pořád tudy chodí ještě spousta lidí. Když se ale dostane do vlastní rokle, lidí podstatně ubyde. Človeku se naskytne pohled na divokou přírodu, rašeliniště a skály.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cesta Vlčí roklí je dlouhá asi 2,5 km. Dostanete se pak na rozcestí, kde je možné se napojit na modrou, která vás po pořádném výšlapu dovede nad Teplické skály (ale za ten výhled to stojí), a pak se napojuje na zelenou, po které je možné dojít až do placeného okruhu Teplických skal. Tam ale vejdete ze strany, kde nejsou pokladny a pouze nápis vám oznámí, že můžete být kdykoliv zkontrolováni pracovníkem parku a případně si u něj zakoupíte vstupenku. To se nám ale nestalo, a tak jsme si to nejlepší z Teplických skal prohlédli zadarmo. Pokud by se vám výšlap po modré nelíbil, žlutá z Vlčí rokle vede ještě 1,5 km dál mírně z kopce údolím až k oficiálnímu vstupu do Teplických skal.

Zasloužený rozhled po výšlapu
Zasloužený rozhled po výšlapu

V Teplickém skalním městě jsou podle mě mnohem vtipněji a hlavně výstižněji pojemnované různé skalní útvary. Nejvíc se mi líbil Ježek na žábě. Nachází se zde mezi skalami Sibiř, kde se teplota i vlétě pohybuje tak kolem 10 °C. Komu ještě zbývají síly, může vystoupat 300 schodů na zříceninu skalního hradu Střmen, na to už jsme ale po 20 km v nohách ne úplně snadným terénem opravdu neměli.

Vstup do Sibiře
Vstup do Sibiře

Druhý den jsme zvolili opět asi 20km trasu. Došli jsme po proudu Metuje až do Teplic nad Metují a u barokní pustevny a kempu Kamenec jsme se napojili na zelenou. Z té jsme pak odbočili na modrou a převážně lesem došli až k Černému jezírku. Kousek za ním se modrá napojuje na zelenou, která vede další neplacenou částí Teplických skal. Čekal nás výstup ptačí rezervací až na Čapí vrch, ze kterého byl nádherný rozhled. Na Čapí vrch se vystupovalo bukovým lesem posetým spousty zaoblených valounů. Celá atmosféra toho místa v nás budila úctu a nutila nás být potichu, takže jsme zahlédli i zaslechli něco z místního ptactva.

Výstup na Čapí vrch
Výstup na Čapí vrch

Z Čapího vrchu nás ještě čekala zvlněná cesta procházející různými skalními průrvami i vyhlídkami na Teplické skalní bludiště. Po cestě jsme příležitostně spásali všudypřítomné borůvky. Nakonec jsme se vrátili přes sjezdovku zpět do Teplic nad Metují, došli do kempu, zabalili si a stihli dřívější vlak, který ale přijel (nečekaně) s 20 minutovým zpožděním, takže nám ve Starkoči ujel rychlík do Hradce, to nám ale nevadilo, protože autobus z Hradce nám jel až v osm večer. Unavení, špinaví, ale spokojení jsme se vrátili metrem zpět do civilizace.

Každému, kdo rád chodí a  má rád téměř nedotčenou přírodu tenhle výlet rozhodně doporučuju. Pokud byste měli na výlet víc než jen víkend, v Teplicích nad Metují, Adršpachu i v okolí je řada církevních památek, lidové architektury i hradů a zámků. Dá se taky přejet kus na jih směrem k Ratibořicím a Babičinu údolí, nebo se vydat k Broumovu a navštívit Broumovské stěny, nebo se vypravit na tůru až do Polska.

Já jsem z tohodle výletu byla hodně nadšená, po prosezeném květnu a červnu jsem si konečně dala trochu do těla a vyvětrala hlavu. Co vy? Chystáte se taky někam po Čechách? Nějaké tipy na další krásy Čech, Moravy a Slezka?

Markéta

Reklamy

5 thoughts on “Tip na výlet: Adršpašsko-Teplické skály

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s