Kosmetická blogerka je jako vědec

Nevěříte? Napadlo mě to vlastně docela nedávno. Tahle jsem testovala novou kosmetiku, která se nechovala zrovna podle mých představ, tak jsem ji zkoušela použít tak a onak, nakonec jsem ji zkusila použít i na úplně něco jiného, až mi došlo, že takhle na tom jsem zrovna i v laborce. Vyrábím novou věc, ale stále mi to nejde a nejde ať to zkouším na 1000 způsobů, a nakonec zvolím úplně jiný přístup a ejhle, ono to funguje. No a celé mě to inspirovalo k sepsání dnešního článku, tak doufám, že se vám bude líbit.

sc2

Všechno to začíná novým kosmetickým produktem, nebo novou věcí, kterou se vám podařilo v laborce vykouzlit. První krok – otestovat. Jasně, že metody testování se docela zásadně liší (aneb určitě si nebudete chtít mazat virové částice na obličej nebo v makeupu hledat lék na rakovinu), tak jako tak, ale určitě nějak tu novinku vyzkoušet musíme.

Výsledek takového testování může být suprový a pozitivní (což se v kosmetice stává, ve vědě vcelku zřídka). Jakožto člověk nedůvěřivý, je ale potřeba pozitivní výsledek ověřit alespoň dvojím, lépe trojím opakováním. Následně ho podrobit i jiným, náročnějším podmínkám. Teprve pokud kosmetika/laboratorní vzorek projde s úspěchem takovým testováním, můžeme začít slavit, jásat a napsat článek (což je na blogu oddych, ve vědě náročná zdlouhavá záležitost).

sc1

Mnohem častěji je ale výsledek prvního testování minimálně jiný, než jsme čekali. To, zda je úplně blbý, je potřeba taky otestovat. Protože nás kosmetika/vzorek stály hodně peněz/hodně peněz a ještě víc práce a času, nemůžeme ji/ho jen tak vyhodit. A tak vyzkoušíme různé techniky, různé podmínky a nakonec i úplně jiné alternativní použití. Buď se během testování dobereme k nějakému použitelnému výsledku (hurá), anebo nakonec dospějeme k výsledku negativnímu. Což na blogu vede taky ke článku, ve vědě nám to obvykle přidělá starosti, protože negativní výsledek se špatně publikuje.

Každou kosmetickou blogerku taky dříve či později začne zajímat taky složení kosmetiky. Ať už jen to, jestli je v té kosmetice něco, co nám udělá neodolatelnou pleť, nebo půjde do hloubky a začne se vyhýbat tomu, co jí nedělá dobře. A to je rozhodně vědecký přístup.

sc3

No a nemůžu zapomenout na to, že jak věda, tak blogování by měla být velmi zodpovědná práce, která ukáže vždycky jen pravdivé a neupravené výsledky, aby se lidem, kteří ji pak využijí lépe pracovalo/nakupovalo.

Co si o tom myslíte vy?

Markéta

Zdroje:

http://www.itsokaytobesmart.com/post/40105118499/overlyhonestmehods

http://alligator-sunglasses.com/post/45781756541/science-problems

http://imgur.com/gallery/x77kL

 

Reklamy

9 thoughts on “Kosmetická blogerka je jako vědec

 1. S prvními body rozhodně souhlasím 🙂 Pak jsem se ale zastavila u toho, kde by jakože měly blogerky řešit složení… no… nedávno jsem komentovala na jednom blogu složení kosmetiky Karin Herzog, která teda kromě toho, že je nehorázně drahá, obsahuje prakticky jen vodu, vazelínu a parfemaci (nebo tak nějak) a bylo mi odpovězeno něco ve stylu „platí se za značku a pleť to dělá hezkou, takže si z toho asi něco vezme“. Nějak jsem tedy ztratila motivaci k tomu, abych se tohle snažila vysvětlit lidem, kteří to slyšet prostě nechtějí 🙂 No a dost by se taky dalo polemizovat nad pravdivostí recenzí, protože stále přibývá recenzí, které jsou nechutně pozitivní a to jen proto, aby s blogerkami značky rády a ve velkém spolupracovaly… a nebo jsem možná taky jen odporný cynik… co já vím 🙂

  1. 🙂 asi jsem děsný idealista, s tím složením je to individuální a nikomu nechci kecat do toho, jak moc ho bude nebo nebude řešit, spíš jsem to myslela tak, že i úplného ignoranta naláká reklamní hláška obsahuje namleté kapří šupiny pro neodolatelnou hebkost 😉
   A neobjektivnost recenzí „darovanému koni“ mě taky štve, asi je to pak na každém, aby si vybral ty blogerky, které nekecají. Ve vědě, když se přijde na podvrh, takový vědec prakticky skončil.
   M.

   1. Hehe, zrovna nedávno mi přišla nabídka na ten KH krém na oči. A když jsem viděla to složení a cenu, tak jsem si zaťukala na čelo 😀 Tohle si někdo dobrovolně patle na tělo? 😀

 2. Ja na sebe pozorujem, že odkedy blogujem, dosť sa mi zlepšila pleť. Keď chcem totiž napísať recenziu poriadne sa sledujem, analyzujem, všímam si, viem čomu sa vyhnúť a čo si kúpiť znovu. Takže blogovaním k lepšej pleti 🙂

 3. Keď to tak čítam, tak máš vlastne úplnú pravdu. Niečo si kúpim, otestujem to, najprv len tak zľahka, potom aj v sťažených podmienkach prípadne skúšam aj iné alternatívne formy využitia a výsledky potom zapíšem do postu na blogu. A priznávam, že už ma to zloženie tiež začína zaujímať, zatiaľ hlavne zo stránky tých prospešných látok, ale ktovie čo bude časom. No a samozrejme naše vedecké pokusy ešte aj zdokmuentujeme vo forme fotiek, čo je tiež riadna babračka.

 4. Máš naprostou pravdu! Ale platí to i pro ekzematiky. Taky všechno čtu, sleduju, porovnávám, analyzuju… Patlám se tím či oním v naději, že mě to spasí!
  A pak celý slavný ekzém rozškrábu a začínám nanovo 🙂

  1. Teda, tohle ti vůbec nezávidím. Jsem fakt ráda (a ťukám), že na kožní problémy trpím minimálně. Jak ale objevím nějaký pupínek, tak ho zničím tak, že to vypadá ještě hůř než před tím :D, takže si myslím, že bych měla trpělivost minimální.
   M.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s