Blogerský seminář od SpaRitualu část 2.

Doufám, že jste už nálož informací z první části stihly zpracovat. Dneska totiž pokračujeme v krasojízdě, a to o tom, jak správně provádět manikúru. Komplexní lázeňská manikúra se skládá z mnoha přípravných kroků pro hydrataci a prokrvení, pilování nehtů, začišťování kůžičky a až úplně nakonec přichází vlastní lakování. Popíšu vám, co jsem si zapamatovala a zapsala a pokusím se vyzdvihnout ty nejdůležitější kroky, které byste v domácí manikúře rozhodně neměly vynechat a naopak, které části nemusíte tak nezbytně zařazovat.

IMG_1555

To, že pořádná spa manikúra není žádná legrace nám ukázala na modelce Alence mistryně ČR v manikúře, neskutečně příjemná Veronika Mořkovská . Všechny použité kousky jsme si mohly vyzkoušet a očichat. A že je co čichat. SpaRitual si s vůněmi pečující kosmetiky opravdu vyhrál. Jsou příjemné, luxusní a rozhodně ne prvoplánové. No a po obědě jsme si celý proces vyzkoušely na sobě.

Nejprve je potřeba vydezinfikovat ruce. Na kůži totiž máme spousty bakterií, které nám normálně neškodí, pokud ale kůži nějakým způsobem narušíme, můžou proniknout do těla a způsobit tam zánět. A tomu se při manikúře chceme vyhnout. (Neznamená to ale, že bychom si měly ruce dezinfikovat neustále, kožní mikroflóra nám spíše prospívá než škodí.) Tenhle krok bych ani v domácí manikúře nevynechávala.

Pak je potřeba kápnout speciální dezinfekci i pod nehty. Tím se zabrání plísňovému onemocnění. To je při manikúře docela vzácné, u pedikúry se nějaké ty plísně najdou až v 80% případů!

Pak už následují příjemnější kroky. Prvním je peeling, kterým se zbavíme suchých vrstev kůže a ruce pak budou neskutečně jemné. Samozřejmě, tenhle krok doma není nutné dělat pokaždé.

Peeling se pak opláchne v teplé lázni s tonikem. Pak může následovat maska. Anebo se může přeskočit a pokračovat sérií produktů, které packám dodají hydrataci. V lázeňské manikúře se někdy použije až 5 produktů, doma samozřejmě použijte, co vám vyhovuje. Dodržujte ale jednu velkou zásadu: Postupovat od toho co se nejlépe vsakuje po to co se vstřebává hůř. Tedy od tonika, přes krém po máslo a až nakonec olej, který v pokožce vláhu uzamkne. Pokud použijete olej první, uzamknete akorát sucho.

Během mazání se provádí také masáž dlaní, která probíhá vždy směrem od konečků k tělu, aby se rozproudila krev a k nehtovým lůžkům přinesla nové živiny. A protože dělat si masáž sama je náročné, paní Mořkovská nám ještě ukázala jak provádět cévní cvičení za což jsem neskonale vděčná a trénuju svoje neprokrvující se ruce. Jednu ruku pevně zatnete v pěst tak, že prsty držíte palec uvnitř dlaně. Druhou rukou pevně obejmete zápěstí tak, abyste zaškritily přístup krve a držíte několik vteřin, dokud nezbělají prsty. Pak zaťatou dlaň silou rozevřete a držíte ještě několik sekund a nakonec pustíte druhou ruku a uvolníte tak přísun krve do dlaně. Pokud jste vše provedly dobře, ucítíte teplo, jak se vám do dlaně vlévá čerstvá okysličená krev. Celý proces opakujeme 3x na obou dlaních.

Během mazání se nanáší i krém a olej na nehtovou kůžičku, která během celého procesu změkne, aby mohla být těsně před lakováním zatlačená. Kůžičku rozhodně nezatlačujeme suchou!

Ale před tím ještě následuje pilování. A to je obrovská věda od volby pilníku až po vlastní pilování. Pilník jedině papírový, ale pozor, profi. Ty levné papírové pilníky z drogerie totiž vůbec nefungují stejně. Pilník totiž musí pružit, aby minimalizoval vibrace, které se přenáší do nehtového lůžka a může ho narušovat. A jeho „zuby“ musí být stejné velikosti a pravidelné, nebo budou okraj nehtu třepit. Kovové a skleněné pilníky nepruží: Skleněné pilníky navíc mají nepravidelné zuby, které povedou k třepení.

DSCN8622

Rozdíl mezi profi a neprofi papírovým pilníkem je ve velikosti a materiálu zrnek. Levné papírové pilníky z drogérie mají zrnka z drceného skla, která neprošla žádným filtrem, tudíž mají různé velikosti a opět mohou nehet třepit. Profesionální papírové pilníky mají zrníčka z korundu a ta navíc prošla filtrací, takže mají všechna stejnou velikost. Profi a neprofi pilník od sebe poznáte jednoduše. Ten s drceným sklem se bude třpytit.

DSCN8621

Nehty nikdy nepilujeme suché. Není ale ani potřeba máčet nehty několik minut. Stačí 30 vteřin během oplachu peelingu a pak mazání. Samotný nehet pak pilujeme dlouhými tahy a jedním směrem. Navíc pilník musí ležet kolmo k nehtu, aby se všechny 3 vrstvy pilovaly zároveň a stejně. Trik je v tom, že nehet neleží vodorovně s prstem, ale trochu dolů, takže je potřeba pilník trochu naklonit. A na okrajích nehtu je sklon ještě mnohem větší. Snad k lepšímu pochopení pomůže obrázek dole.  Zkrátka chce to trénink. I když jsem tyhle tři pravidla znala a snažila se je dodržovat, na semináři jsme odhalily chybky, které stále dělám a Veronika s Lenkou mi ukázaly další praktičtější způsoby pilování.

Pak už můžeme zatlačit kůžičky. Profíci na to mají skvělé vibrující udělátko, kterým jsem si kůžičku zatlačila s pomocí i já. Doma platí méně je více, lepší než pomerančové dřívko je nějaký měkký materiál jako guma nebo pryž (třeba na tyčince s olejem na kůžičky, kterou má SpaRitual v nabídce). Každopádně by zatlačování nemělo bolet. Neodborným zásahem si můžete poškodit nehtové lůžko a narušit růst nehtu, a to nechcete. V žádném případě kůžičku nestříháme a neořezáváme (mně se ježí chlupy jen při té představě). Odštípnout můžeme jen to, co po zatlačení kůžičky viditelně odstává do prostoru.

DSCN8629

Po začištění kůžičky je potřeba nehet celý odmastit odlakovačem. Zhora i ze spoda, tím pod nehtem zároveň i vydesinfikujete, pokud nemáte podnehtovou desinfekci. Odlakovač by měl být kvalitní, účinný a šetrný zároveň. Jestli bych do něčeho investovala, tak určitě do odlakovače. Ty totiž nehty ničí z celé manikúry nejvíc, proto se doporučuje neodlakovávat častěji než jednou týdně. A i když to pro vás může znít jako utopie, věřte, že výdrž laku vězí ve správně provedené manikúře mnohem víc než v samotné kvalitě laku. Takže trpělivě trénujte a výsledek se dostaví. Mluvím z vlastní zkušenosti. 

Zpět k odlakovačům. Ani bezacetonové nejsou žádná výhra, trvá to s nimi déle, mají vysoký obsah alkoholů a tím pádem vysušují mnohem víc. Někdy obsahují oleje, které mají vysušování vykompenzovat. Účinek ale mají opačný a navíc si nehet neodmastíte a lak vám nebude držet. Takže si s výběrem odlakovače dejte záležet. Neodpustím si reklamu, ale zatím nejlepší odlakovač, který jsem měla, je právě ten od SpaRitualu. Funguje rychle, nevysušuje a voní.

Teprve teď můžeme lakovat. Tenhle krok se po tom všem předchozím zdá jako hračka. Důležité je ale vytvořit rovnoměrnou vrstvu laku po celém nehtu. Dobré je udělat velkou kapku poblíž kůžičky, tu pak přiblížit ke kůžiče a odtud táhnout ke stranám nehtu a až pak dolakovat prostředek. K dokonalému rozmístění je někdy potřeba i 8 tahů štětcem. A nezapomeňte zalakovat i hranu nehtu až pod nehet. Tím zabráníte nasávání vody do prostřední vrstvy nehtu, tedy roztahování a smršťování. Tudíž si opět budete chránit nehet a významně prodloužíte výdrž laku.

DSCN8632

Lakují se obvykle 4 vrstvy (jedna vrstva podkladového laku, dvě vrstvy barevného a jedna nadlaku), i když pro evropanky je doporučeno zdvojnásobit vrstvu pečujícího podlaku, který dodá hydrataci a živiny. Podlak je nutné volit podle typu nehtu (viz minulý článek), nesprávně zvolená péče udělá víc neplechy než užitku. Podlak, neboli base coat určitě nevynechávejte. Nejen, že tím můžete prospět svým nehtům, ale taky si ochráníte nehet před obarvením. A pokud nemáte čas na celé lakování, nalakujte aspoň vrstvu podlaku, ochráníte si tak nehty před vlivy prostředí.

Po base coatu konečně přichází to hezké a zábavné. Barvička. Tady je výběr jen a jen na vás. Obvykle se lakují 2 vrstvy barevného laku a stejně jako u base coatu je třeba vytvořit rovnoměrnou vrstvu a zalakovat hranu nehtu. Pokud přetáhnete, mějte po ruce pomerančové dřívko namočené v odlakovači. Tím se všechny nedostatky snadno opravují. A opravdu na něm nemusíte mít namotanou vatu. Pomerančové dřevo totiž hodně nasává.

No a nakonec stejným způsobem zalakujeme top coatem, který slouží k prodloužení výdrže barevné vrstvy.

Během lakování postupujeme vždy ve stejném pořadí prstů, pak nemusíme ani příliš čekat mezi jednotlivými vrstvami. Osobně doporučuju začít lakovat méně šikovnou rukou, pak je menší šance, že si manikúru během lakování zničíte.

Manikúra tímhle ale ještě nekončí. Po nanesení poslední vrstvy se na kůžičku kápne olej a zlehka rozmaže. Tím zamknete hydrataci a také si budete moct na nehet dřív sáhnout. A úplně na konec ještě nakrémujeme ruce a máme hotovo.

Na závěr ještě pár tipů.

Nehty odlakovávejte 100% bavlněnou vatou, dobře dostupná je bio vata z DMka. Tampónky (aka ťufíky) na odlakování nejsou vhodné, protože jsou navržené tak, aby sály dovnitř, ale nepouštěly ven (tudíž nečistoty obličeje zůstaly v ťufíku). U odlakovače ale chceme, aby vytékal ven. Tudíž při použití ťufíků spotřebujete mnohem víc odlakovače a bude vám to trvat mnohem déle. 100% bavlněná vata je nutná, protože odlakovače umělou vatu, viskózu, rozpouštějí. Vatu pak jen napusťte odlakovačem, přiložte na nehet, chvíli počkejte a pak stáhněte směrem ke špičce nehtu.

Laky během lakování nezavírejte, nebojte za těch několik minut vám nevyschnou. Takže si v klidu dodělejte manikúru a pak hrdla lahviček očistěte od všech zbytků laku a  teprve pak zavřete. Laky vám tam nebudou rychle vysychat a vydrží vám mnohem déle.

A to je ode mě vše. Musím říct, že seminář mě velmi obohatil a chystám se zúčastnit některého semináře zaměřeného čistě na biologii nehtu, protože mě jako biologa tohle téma moc zaujalo. Snažím se teď dodržovat všechna pravidla a doufám, že i vám tyhle typy a triky profíků pomůžou ke krásnějším přirozeným nehtům. A určitě se neváhejte na cokoliv zeptat. Buď budu schopná odpovědět já, nebo váš dotaz pošlu k pověřenějším osobám.

Odhalily jste nějaké chybky, kterých se vy v manikúře dopouštíte? A co vy a SpaRitual?

Markéta

Reklamy

3 thoughts on “Blogerský seminář od SpaRitualu část 2.

  1. Obvykle takhle dlouhé články nečtu (fuj, to jsem ale nevděčnej čtenář!), ale tenhle mě moc bavil. Třeba zrovna ty pilníky, vůbec jsem netušila, že mezi nimi může být takový rozdíl. Nějak mě to navnadilo, abych si dneska zase po delší době nalakovala nehty. Ale do čtyř vrstev base coatu fakt nejdu. Dvě. Maximálně dvě 🙂

    1. Jé to jsem ráda, že se článek líbí. A 4 vrstvy jsou myšleny jako všechny vrstvy laku od basecoatu až po top coat. Basecoatu aspoň 1, 2 jsou doporučovány.
      M.

      1. Jo takhle! Ono to tam v kontextu s podkladem vyznělo, jako že mám dát čtyři vrstvy podlaku 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s